Erytrocyty w moczu to nie zawsze choroba

Erytrocyty jako miernik zdrowia

Erytrocyty w moczu to czerwone krwinki w moczu, czyli sytuacja nieszablonowa oraz niestandardowa. Nie zawsze jest to choroba krwi. Erytrocyty powstają w szpiku kostnym, stamtąd wędrują do krwi. Czerwone krwinki są żywe przez 120 dni, a później usuwane są z układu krążenia w śledzionie. Nie powinny pojawiać się w moczu, ale czasami bariera krew-mocz ulega uszkodzeniu i krwinki trafiają do moczu. Obecność krwinek w moczu wykrywana jest podczas badania krwi, które powinno się przeprowadzać co najmniej raz na pół roku. Częściej badane są kobiety w ciąży oraz osoby przewlekle chore. Czasami są wykrywane przypadkowo, podczas rutynowych badań, na przykład badań medycyny pracy. Obecność erytrocytów sprawia, że mocz ma nietypowy kolor, na przykład różowy, czerwony lub brązowy. Kolor zależy od ilości krwi w moczu. Im większa ilość krwi, tym ciemniejszy kolor moczu. I to jest powód do pewnego zaniepokojenia. Natychmiast należy zbadać co oznacza taka krew w moczu, zbadać ten stan i wybrać się niezwłocznie do lekarza, nie ma na co czekać. Czasami barwa moczu zmienia się pod wpływem leków lub jedzenia – mocz ma czerwony kolor po spożyciu buraków ćwikłowych, rabarbaru, rydzów, senesu, ryfampicyny, fenoloftaleiny. Wtedy zmiana barwy moczu jest chwilowa.

Nie należy panikować

Nie należy panikować, ponieważ obecność krwi w moczu może być incydentalna, a nie stała. Może się zdarzyć, że objawem grypy jest przejściowy krwiomocz. Wysoka gorączka i stan zapalny potrafią zmienić barwę moczu. Należy jednak po pewnym czasie, po tygodniu lub dwóch, ponownie zbadać mocz, aby dowiedzieć się, czy ten problem nie nawraca. Jeśli krew stwierdzi się ponownie to wówczas pacjenci muszą zostać dokładniej przebadani pod kątem chorób. Krwinek nie powinno być dużo, tak 3-4 czerwone krwinki widoczne w polu widzenia pod mikroskopem. Inne ilości to błąd i problem. Przekroczenie normy to krwiomocz, który należy mieć pod kontrolą. Czasami krwinki w moczu łączy się z bólem brzucha, bólem pleców, gorączką, obrzękami, małą ilością moczu. Każdy ból i krwiomocz muszą być zbadane, a pacjent potrzebuje solidnego leczenia. Wizyta u specjalisty, czasami u kilku specjalistów jest normą. Bez niej ani rusz nie można sobie poradzić z leczeniem krwiomoczu. Krew w moczu może wystąpić u osób pracujących fizycznie, kobiet w ciąży, właścicieli hemoroidów. Stwierdzenie krwiomoczu to nie koniec świata, lecz wskazanie do leczenia. To objaw innych chorób, dlatego nie wolno go lekceważyć. Jeśli lekarz ogólny nie potrafi zdiagnozować choroby, wówczas pomaga lekarz specjalista, na przykład nefrolog, onkolog, itp. Krew w moczu to nie koniec świata, ale powód do dokładnego obejrzenia organizmu i poszukania przyczyny chorób. Dzięki wykryciu krwi w moczu pacjent zaczyna badać się bardzo kompleksowo, a to najlepszy pomysł na kontrolowanie stanu zdrowia. Kamienie nerkowe lub stany zapalne nerek często powodują pojawienie się krwi w moczu. Krwiomocz to nie zawsze choroba poważna i zagrożona śmiercią. Czasami takie schorzenie może być błahe. Zawsze jednak należy dokładnie badać krew, mocz, nerki i inne organy. Pozwala to zdiagnozować jakie choroby pojawiły się u danej osoby. Szczególnie dokładnie należy przyjrzeć się moczowi dzieci oraz seniorów, mają oni mniejszą odporność i są narażeni na różnorodne problemy zdrowotne. Badanie moczu jest łatwe i niedrogie. Nawet jeśli pacjent nie dostanie skierowanie to i tak może prywatnie, za małe pieniądze, zbadać swój mocz. Dla własnego dobra oraz bezpieczeństwa.

Czytaj więcej na: https://pieknojestwtobie.com/erytrocyty-w-moczu-czym-sa-normy-badania-przyczyny-profilaktyka-leczenie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *