Jak obliczyć dni płodne w domu?

Czy przy staraniu się o zajście w ciąże powinnaś wiedzieć, kiedy występują dni płodne oraz owulacja? A może po protu wystarczy kochać się regularnie przez cały cykl i prędzej czy później zajdziesz w ciąże? Otóż, z każdego cyklu masz 20% szans na zajście w ciąże, ale pamiętaj, nie zawsze tak będzie. Dlatego warto wiedzieć jak obliczyć dni płodne oraz poznać zalety i wady konkretnych metod.

Co to są dni płodne? 

Dni płodne nazywane są okresem bezpośrednio poprzedzające owulację, czyli moment, w którym dojrzały pęcherzyk uwalnia do jajowodu komórkę jajową. U każdej kobiety owulacja zachodzi w różnych odstępach i nie zawsze występuje 14 dnia cyklu. Do owulacja może dojść zarówno w 9 jak i w 21 dniu cyklu. Dlatego warto dowiedzieć się kiedy występują u kobiety dni płodne, ponieważ niewiedza ta doprowadza do tak zwanych ciąż niechcianych lub w odwrotnej sytuacji bezskuteczne próbowanie zajścia w ciąże.

Kalkulator dni płodnych

Kalkulator dni płodnych to inaczej kalkulacja terminu owulacji na podstawie średniej długości cyklu. Jest to najbardziej popularny oraz najszybszy sposób na obliczenie dni płodnych. Za pomocą takiego kalkulatora można szybko i bardzo precyzyjnie określić przybliżony czas występowania dni płodnych, ale tylko pod warunkiem, że Twój cykl miesiączkowy jest regularny. Aby obliczyć dni płodne, każda kobieta powinna znać średnią długość swoich cyklów najlepiej z kilku miesięcy. Taką długość liczymy od pierwszej do ostatniej daty przed kolejnym wystąpieniem miesiączki. Zatem, znając średnią długość cyklu policz, kiedy rozpocznie się kolejna miesiączka i odejmij od tego 12 dni, a później następne 4. Natomiast Twoja owulacja może wystąpić w trakcie 5 dni. Na przykład: jeżeli cykl trwa 31 dni, to od 31 odejmujemy 12, czyli zostaje 19 oraz następnie jeszcze 4 daje nam to 15. Zatem owulacja może wystąpić pomiędzy 15 a 19 dniem cyklu.

Zalety tej metody:

 • przy planowaniu zajścia w ciążę za pomocą tej metody jest mało skomplikowane
 • stosowanie je nic nas nie kosztuje

Wady:

 • mimo, że metoda jest mało skomplikowana, może również okazać się niewiarygodna (każda kobieta ma inny cykl a z czasem się on zmienia)
 • nie wykrywa cyklu bezowulacyjnego
 • nie można stosować jej przy cyklach nieregularnych

 Obliczenie dni płodnych za pomocą obserwacji śluzu i szyjki macicy

Metoda ta polega na obserwacji śluzu szyjkowego oraz pozycji szyjki macicy.  W dni niepłodne można zauważyć mało śluzu i jest on lepki, białawy oraz występuje suchość w pochwie. Natomiast gdy owulacja się zbliża śluzu przybywa i staję się on rozciągliwy, przeźroczysty oraz towarzyszy mu głownie uczucie poślizgu i wilgotności w pochwie. Otóż za sprawą hormonów zmienia się pozycja, stopień oraz twardość szyjki macicy. Pojawienie się śluzu płodnego oznacza, że zbliża się owulacja. Przy tej metodzie warto korzystać z kalendarza dni płodnych, który ma na celu zinterpretowanie śluzu i szyjki za Ciebie.

Zalety:

 • prosta metoda, którą można stosować w domu
 • metoda zajmuje niewiele czasu
 • wiarygodna

Wady:

 • niektóre leki mogą zaburzyć produkcje śluzu
 • metoda ta nie potwierdza wystąpienia owulacji, jedynie informuje, kiedy są dni płodne
 • niektóre kobiety mają małą ilość śluzu, a to utrudnia obserwację

Kalendarz owulacji poprzez mierzenie temperatury

Mierzenie temperatury ciała to metoda, w której na podstawie codziennych pomiarów określa się dni płodne oraz owulację. Jest to jedyny i najwiarygodniejszy sposób na wyznaczenie terminu owulacji. Mimo tego, że zasada jest prosta i nie odczuwasz niczego, to krótko po wystąpieniu owulacji Twoja temperatura ciała wzrasta oraz pozostaje podwyższona do końca cyklu, czyli do kolejnej miesiączki. Natomiast jeżeli w danym cyklu nie dojdzie do owulacji, temperatura ciała nie wzrośnie. Ważne jest, aby temperaturę mierzyć zawsze o tej samej porze np. w ustach, pod pachą lub w pochwie oraz z samego rana po przebudzeniu. Daje nam to gwarancję na wiarygodne obliczenie dni płodnych.

Zalety:

 • faktycznie potwierdza wystąpienie owulacji
 • przekazuje wiele dodatkowych informacji o cyklu kobiety
 • może być stosowana przez kobiety mające nieregularne cykle
 • pomaga zajść w ciąże oraz jej zapobiec

Wady:

 • konieczna regularność i codzienne stosowanie
 • aby poznać specyfikę cyklu, często potrzebne jest kilka miesięcy

Czytaj również: Dni płodne – jak obliczyć, cykl, temperatura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *