Leczenie osutki

Osutki stanowią nie lada wyzwanie dla dermatologów. Zarówno osutki polekowe, tak jak i bakteryjne czy wirusowe mają wiele odmian mających różne podłoże. Dlatego nie zawsze lekarz potrafi poprawnie zdiagnozować daną odmianę osutki. Jak można poprawnie rozpoznać dany rodzaj osutki?

Co to jest osutka?

Osutka to pojęcie o szerokim znaczeniu, bowiem tym terminem nazywa się różnego rodzaju zmiany na skórze lub w pobliżu błon śluzowych, takich jak jama ustna, jama nosowa, a także w okolicy narządów płciowych. Zdarzają się również przypadki pacjentów, u których stwierdzono obecność tego typu zmian zarówno na skórze, jak i błonach śluzowych. Osutka może pojawić się na skórze w następujących postaciach:

  • osutka plamista – na skórze występują liczne zmiany w postaci plamek;
  • osutka plamisto-grudkowa – związana z pojawieniem się na ciele człowieka zmian o charakterze plam, jak i pęcherzyków;
  • osutka grudkowa – charakteryzuje się z obecnością na skórze pacjenta wykwitów skórnych w postaci grudek.

Przyczyny i objawy pojawienia się osutki polekowej

Istnieje wiele przyczyń pojawienia się osutki na ciele lub w organizmie człowieka. Jedną z najczęstszych przyczyn powodujących osutkę są leki – wówczas ten rodzaj wysypki u pacjenta określa się mianem osutki polekowej. Ten rodzaj osutki mogą wywoływać zarówno preparaty stosowane miejscowe, jak i doustnie. Istnieje kilka grup leków, których stosowanie niesie największe ryzyko pojawienia się tego typu wykwitów skórnych:

  • leki moczopędne;
  • preparaty przeciwreumatyczne i przeciwpadaczkowe;
  • antybiotyki;
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  • środki przeciwdrgawkowe;
  • leki z zawartością kwasu acetylosalicylowego;
  • preparaty antykoncepcyjne.

Osutki polekowe w początkowej fazie choroby zwykle zlokalizowane są na tułowiu i w obrębie kończyn górnych. Wraz z upływem czasy wysypka może się powiększać i zajmować coraz większą powierzchnię ciała człowieka, w tym obszar dolnych części ciała. U pacjentów cierpiących na osutki polekowe mogą pojawić się zarówno wykwity w postaci plamistej i plamisto-grudkowej, jak i grudkowej.

Osutka wirusowa i bakteryjna

Osutka może pojawić się na skórze nie tylko pod wpływem niektórych leków, ale również z powodu chorób infekcyjnych. Za osutkę u dzieci często odpowiedzialna jest odra. Wówczas na skórze dziecka pojawiają się wykwity zarówno w postaci plamek, jak i grudek. W przypadku osutki odrowej zmiany skórne najpierw pojawiają się najpierw w okolicy kończyn górnych, a dopiero później w obrębie dolnych części ciała. Innym rodzajem osutki jest osutka kiłowa (związana z obecnością krętka bladego w ciele człowieka), która u każdego pacjenta może mieć inny przebieg. Charakterystyczną cechą wysypki związanej z kiłą jest to, że pojawia się przede wszystkim w obrębie tułowia i górnych części ciała. Jeżeli choroba będzie rozwijać się przez długi czas może objąć swoim zasięgiem nawet całe ciało człowieka, w tym dłonie i stopy. U niektórych pacjentów cierpiących na choroby wywołane wirusem HSV, stwierdzono również występowanie osutki opryszczkowej.

Jak leczyć osutkę polekową, wirusową i bakteryjną?

Sposób leczenia osutki zależy przede wszystkim od postaci wykwitów skórnych oraz określenia przyczyn ich powstawania. Na tej podstawie dermatolog wybiera odpowiednią metodę leczenia wysypki. W przypadku pacjentów zmagających się osutką polekową, terapia może polegać po prostu na odstawieniu leków odpowiedzialnych za powstawanie wykwitów skórnych. U osób cierpiących na osutki wywoływane chorobami wirusowymi lub bakteryjnymi, leczenie dostosowane jest do schorzenia odpowiedzialnego za wysypkę.

Więcej w artykule: Osutka – choroba, przyczyny, przebieg, leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *