Nimesil – lek przeciwzapalny. Działanie i skutki

Nimesil jest znanym na terenie naszego kraju lekiem – jego zastosowanie skupia się na przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym działaniu. Mimo tego, iż cieszy się sporą popularnością, nie należy do najlepszych leków, gdyż posiada całkiem sporą ilość zróżnicowanych skutków ubocznych. Stosowany jest zazwyczaj, gdy inne leki nie wykonują swoich zadań – na przykład przy bólach miesiączkowych.

Nimesil – faktyczne działanie i skład leku

     Nimesil należy do kategorii leków zróżnicowanie wpływających na nasz organizm. Skupia się on przede wszystkim na działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym. Dzięki łatwemu i szybkiemu rozkładaniu się, zaraz po połknięciu tabletki do pierwszych odczuwalnych efektów dochodzi już po 15 minutach – jeśli chodzi o moment kulminacyjny, to oscyluje on w granicach 2-3 godzin. To właśnie wtedy Nimesil osiąga największe stężenie w naszej krwi. Poprzez to, jest to lek którego nie powinniśmy łączyć z alkoholem, nawet po parogodzinnym czasie od spożycia tabletki, bo to właśnie wtedy jego rozłożenie w organizmie jest najsilniejsze. Nimesil jest lekiem specyficznym i po części inwazyjnym – swoją nazwę zdobył, dzięki zawartej w nim substancji głównej, nimesulidzie. Mimo zawartego w sobie działania przeciwgorączkowego, nie powinno się go w tym kierunku stosować, ze względu na liczne powikłania jakie mogą się z tym wiązać. Najbardziej powszechnym stosowaniem tegoż środka jest bolesne miesiączkowanie oraz wysokie stany bólowe u pacjenta – liczba jego wykorzystywania jest jak najmocniej ograniczona, a spożyć go można jedynie po konsultacji z lekarzem, gdy wszystkie inne dotąd przepisane leki zawiodą. Nimesil nigdy nie powinien być przepisywany jako lek pierwszego wyboru, biorąc pod uwagę jego zbyt dużą grupę skutków ubocznych jakie może powodować. Do najczęstszych skutków ubocznych należą:

 • wymioty z towarzyszącą im biegunką lub zaparcia
 • bóle głowy, zawroty, bezsenność lub nadmierna senność, której towarzyszą koszmary i niepokój
 • chroniczne zmęczenie – więcej na stronie, osłabienie fizyczne, krwawienie z nosa, siniaki
 • trudności z oddychaniem, obrzęk gardła, uderzenia gorąca
 • zwiększone ryzyko zawału i udaru
 • wrzody, żółtaczka, zapalenie wątroby, krwiomocz

Przeciwwskazania przy stosowaniu leku Nimesil

     Jak widać skutki uboczne są niezmiernie zróżnicowane, zaczynają się od tych podstawowych mało inwazyjnych, a kończą na bardzo poważnych i niebezpiecznych dla naszego zdrowia objawach. Dlatego też jak najkrótsze stosowanie Nimesilu ma swoje podstawy w jego nieskonkretyzowanych działaniach na nasz organizm – bowiem nie możemy być pewni jaką część zaatakuje. Oczywiście, im dłużej będzie on stosowany ponad maksymalną dozwoloną granicę stosowania, tym bardziej negatywny wpływ będzie miał. Dlatego też, przy stosowaniu środka Nimesil nie należy przekraczać okresu 15 dni, dzieci do lat dwunastu natomiast nie powinny przyjmować wcale tego lego. Nimesil sprzedawany jest najczęściej w postaci granulatu, który po odpowiednim przygotowaniu spożywa się doustnie. W przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią jego stosowane jest pod każdym względem zabronione. Do pozostałych głównych przeciwwskazań przy stosowaniu środka Nimesil należą:

 • w przypadku choroby nerek, przyjmowanie leku należy dodatkowo skonsultować, przy silnym zaburzeniu nerek jego spożycie jest zabronione
 • uczulenia na substancje znajdujące się w leku, dotyczy to głównie: nimesulidu. Jeśli pacjent wykazuje nadwrażliwość na ibuprofen czy aspirynę również powinno się zrezygnować z wyboru leku.
 • uszkodzenie wątroby w całości wyklucza przyjmowanie Nimesilu.
 • picie alkoholu oraz zażywanie narkotyków
 • wrzody w przewodzie układu pokarmowego lub występowanie krwawień w organizmie

Więcej na stronie: Nimesil – opis, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne, dawkowanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *