Świerzb – ogólna charakterystyka choroby.

Świerzb – ogólna charakterystyka choroby.

Świerzb stanowi jedną z chorób zakaźnych, która jest wywołana przez czynnik w postaci pasożyta, konkretnie odpowiedzialny za nią jest świerzbowiec ludzki. Bytuje on w naskórku ryjąc w nim kanaliki, w których samice pasożyta składają jaja. Następnie wylęgają się z nich kolejne pasożyty, które ryją kanały w kolejnych partiach skóry. Świerzbowce ludzkie najchętniej zagnieżdżają się w ciepłych i mało dostępnych miejscach takich jak fałdy skórne, pachwiny, wnętrze pępka, okolice narządów rozrodczych, przestrzeń między palcami, pomiędzy pośladkami oraz okolica pod piersiami.

Jak rozprzestrzeniają się świerzbowce?

Około trzystu milionów osób na całym świecie zmaga się z przykrymi konsekwencjami świerzba. Do zakażenia świerzbem dochodzi wskutek bezpośredniego kontaktu skóry zdrowej osoby ze skórą chorego. Najwięcej zachorowań ma miejsce w wyniku współżycia, sypiania z osobą chorą w jednym łóżku lub w wyniku noszenia tych samych ubrań.

Najczęściej ofiarami zachorowań na świerzba są osoby, które pracują w miejscach, które skupiają duże ilości osób. Mowa tutaj o wojsku, szkołach, przedszkolach, świetlicach dla dzieci i tym podobnych.

Najczęstsze objawy wystąpienia świerzba.

Objawy tej choroby dotyczą przede wszystkim konsekwencji obecności pasożytów świerzbowca w ludzkiej skórze. Odchody pozostawiane przez pasożyty wywołują silną alergię wskutek czego chorzy skarżą się na:

  • silne swędzenie skóry. W efekcie chorzy zaczynają mocno drapać swędzące miejsce i tworzą w tej sposób przeczosy, czyli nadżerki naskórka.
  • zaczerwienienie naskórka;
  • silna wysypka;
  • pęcherze oraz pęcherzyki;
  • liczne grudki pojawiające się na skórze.

Dzieci, których skóra została zaatakowana przez świerzba, cierpią z powodu objawów, które występują przede wszystkim na ich dłoniach oraz podeszwach stóp. Objawy świerzbu pojawiają się po upływie około trzech lub czterech tygodni od dnia kiedy się nim zarażono. Do ich nasilenia dochodzi wskutek nagrzania miejsc, gdzie występuje pasożyt, np. podczas kąpieli. Świąt naskórka rozprzestrzenia się na całość powierzchni ciała wskutek drapania. W taki sposób chory przenosi pasożyty w wiele miejsc. W efekcie pasożyt może zaatakować całe ciało chorego.

Jak rozpoznać świerzb na swoim ciele?

Wiele chorób skóry objawia się zaczerwienieniem naskórka oraz jego swędzeniem. To w znaczny sposób utrudnia postawienie diagnozy dotyczącej obecności świerzbowca w organizmie ludzkim. Dla świerzbu jednak charakterystycznym są przeczosy. Jeśli pojawiły się na skórze nadżerki naskórka, lekarz pierwszego kontaktu powinien bez większej trudności rozpoznać świerzb i skierować chorą osobę do dermatologa, który pomoże w podjęciu stosownych kroków dotyczących leczenia tej choroby skóry.

Pierwszych objawów świerzbu nie wolno bagatelizować. Jeśli chory podejrzewa, że mógł zakazić się świerzbowcem powinien natychmiast skonsultować swój stan ze swoim lekarzem. Nieleczony stan zapalny skóry może doprowadzić do nadmiernego rozprzestrzenienia się choroby na skórze zakażonego. Leczenie jest tym prostsze, im szybciej zostanie postawiona diagnoza.

Więcej na: https://pieknojestwtobie.com/swierzb-przyczyny-objawy-leczenie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *