Toczeń – przyczyny, objawy, leczenie

Toczeń jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną. Chorobą ta rozwija się w wyniku patologii układu immunologicznego, która prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego w organizmie. Częstość występowania tocznia szacowana jest na 40 – 50 osób na każde 100 tysięcy. Co ciekawe, kobiety chorują znacznie czesciej na toczeń od mężczyzn. Toczeń dotyka nerek, stawów, a także innych narządów.

Toczeń – przyczyny

Toczeń jest chorobą z autoagresji, co w skrócie oznacza, że układ odpornościowy nie potrafi rozróżnić substancji szkodliwych od zdrowej, a w konsekwencji prowadzi walkę przeciwko zdrowym komórkom i tkanką, co powoduje stan zapalny. Przyczyny autoagresji, która leży u podstaw tocznia nie są dość dobrze poznane. Pod uwagę brane są :

  • czynniki hormonalne,
  • czynniki genetyczne,
  • czynniki środowiskowe, jak chociażby przewlekłe zakażenie rotawirusami,
  • złożone zaburzenia immunologiczne, na przykład obecność autoreaktywnych limfocytów T.

Toczeń – objawy

Objawy tocznia są sprawą indywidualną i zależą między innymi od tego, jaki organ zajęła choroba. Podstawowe objawy tocznia to między innymi : szybkie męczenie się, osłabienie, gorączka, stany podgorączkowe, jak również utrata masy ciała. Jednakże w przypadku tocznia objawy te są niespecyficzne, co oznacza że nie występują tylko w przypadku tocznia.

Osoby chorujące na tocznia posiadają zmiany skórne pod postacią rumienia na twarzy w kształcie, który przypomina motyla. Zaczerwienienie może pojawić się również na innych częściach ciała.

Powszechnie występujące objawy tocznia to także : opuchlizna i ból stawów ( najczęściej zajmowanymi stawami są stawy w dłoniach, nadgarstkach, palcach i kolanach.

U prawie połowy chorujących na toczeń pojawia się tak zwany objaw Raynauda. Polega on na napadowym skurczu tętnic w obrębie dystalnych części palców, dłoni, a w konsekwencji ich oziębienia i zblednięcia. Takie zjawisko może nastąpić w przypadku niskiej temperatury otoczenia, pod wpływem negatywnych emocji, czy nawet bez określonej przyczyny.

Inne objawy, które często występują w przypadku tocznia :

  • gorączka,
  • ból w klatce piersiowej przy głębokim wdechu,
  • zmęczenie,
  • rany w jamie ustnej,
  • powiększone węzły chłonne,
  • wrażliwość na światło.

Toczeń – leczenie

Niestety nie istnieje w medycynie przyczynowe leczenie tocznia. Dostępne metody ukierunkowane są głównie na leczenie objawów tocznia. Podczas terapii zapalenia stawów stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, lek przeciwmalaryczny przepisuje idę na objawy stawowe i skórne, natomiast wysypka leczona jest kortykosteroidami.

Leczenie osób chorych na tocznia uwarunkowane jest zaawansowaniem choroby, jak również od tego jakie zajęła narządy. Najczęściej podczas leczenia stosuje się glikortykosteroidy w postaci zarówno do stosowania zewnętrznego wprost na zmiany skórne, jak również w dużych dawkach w dużych zaostrzeniach chorby. Jeżeli wyżej wymienione leki nie zadziałają, w przypadku zagrożenia życia, albo zaawansowanych zmian w nerkach stosowane są leki cytotoksyczne, do których należy azatiopryna, cyklofosfamid, czy mykofenolan. Podczas leczenia objawowego bólu mięśni i stawów stosowane są również niesterydowe leki przeciwzapalne. Ponadto w przypadku zmian na skórze należy pamiętać o unikaniu promieniu słonecznych, aby ochronić skórę przed działaniem szkodliwych promieni UV.

U wielu chorych toczeń przebiega bardzo łagodnie, a kobiety które na niego cierpią bardzo często donoszą ciążę i rodzą całkiem zdrowe dzieci. Współczynnik przeżycia 10 lat wynosi prawie 90 procent, niemniej jednak zajęcie przez chorobę płuc, mózgu, serca, albo nerek znacznie pogarsza rokowania dla pacjenta.

Więcej na stronie: https://twojmedyk.pl/toczen-pierwsze-objawy-leczenie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *